17-05-2024 17-05-2024

Dobro. Piękno. Prawda

07.06.2023 Kategoria: Aktualności

Dobro. Piękno. Prawda  - uroczystość przekazania nowego sztandaru szkoły

1 czerwca 2023 r. zapisze się w historii naszej społeczności jako dzień przekazania nowego sztandaru szkoły.  Pierwszy sztandar Zespół Szkół w Gwoźnicy Górnej otrzymał 17 lat temu, dokładnie 4 czerwca 2006 roku. Przekształcenie struktury i nazwy szkoły wynikające z reformy systemu szkolnictwa w 2017 roku skłoniło jednak Radę Rodziców do ufundowania nowego sztandaru. Środki na ten cel zostały zebrane przez grono zaangażowanych rodziców podczas kiermaszy ciast i rękodzieła oraz sprzedaży cegiełek.
            Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Antoniego w Gwoźnicy Górnej, podczas której ks. proboszcz Gabriel Tendelski dokonał poświęcenia sztandaru. Dalsza część obchodów miała miejsce w szkole, gdzie zgromadzili się – oprócz nauczycieli, uczniów i rodziców – także goście. W tym szczególnym dniu zaszczycili nas swoją obecnością: Podkarpacka Kurator Oświaty - pani Małgorzata Rauch, Wójt Gminy Niebylec – pan Zbigniew Korab, księża: ks. proboszcz Gabriel Tendelski oraz ks. Wiesław Dopart, radna powiatu strzyżowskiego oraz emerytowana dyrektor naszej szkoły – pani Małgorzata Pryć, zastępca wójta - pan Krzysztof Koza, radni gminy – pan Piotr Kozdraś i pan Tomasz Pilecki, przedstawiciele Związku Literatów Polskich Oddział Rzeszów – pan Mieczysław Łyp i pan Adam Decowski oraz dyrektorzy szkół z terenu gminy Niebylec.
             Po ceremonii przekazania sztandaru, w której uczestniczyli przedstawiciele uczniów i rodziców z przewodniczącą Rady Rodziców – panią Małgorzatą Pietrzyk  na czele oraz dyrektor szkoły – pani Monika Szurlej, uczniowie zaprezentowali część artystyczną. Składające się na nią piosenki, słowa patrona – Juliana Przybosia, przypomnienie historii szkoły oraz występy taneczne najmłodszych - przedszkolaków i zerówkowiczów - podporządkowane były symbolice sztandaru, podkreślając związek społeczności szkolnej  z Polską – z narodem, historią, tradycją i ziemią oraz z małą ojczyzną, jaką jest rodzinna miejscowość.
            Po występie uczniów głos zabrali nasi szacowni goście, którym dziękujemy za serdeczne słowa, życzenia, gratulacje i prezenty. Na koniec pani dyrektor podziękowała przybyłym za uświetnienie swoją obecnością tej historycznej uroczystości oraz wszystkim zaangażowanym w jej przygotowanie. Podsumowaniem całości było złożenie pamiątkowych wpisów w kronice szkoły oraz poczęstunek dla gości przygotowany przez rodziców i nauczycieli.
            Mamy nadzieję, że to szczególne święto pozostanie na długo w sercach członków naszej społeczności, a hasła: Dobro. Piękno. Prawda oraz Nauka i Wychowanie. Bogu i Ojczyźnie widniejące na nowym sztandarze będą inspiracją do sumiennej pracy i ciągłego rozwoju.

Anna Borkowska