17-05-2024 17-05-2024

Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

13.05.2023 Kategoria: Aktualności

W dniu 11 maja 2023 r. w naszej szkole odbyły się powiatowe eliminacje turnieju pod nazwą "Ogólnopolski Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym". Konkurs zorganizowany został przez Komendę Powiatową Policji w Strzyżowie i kierowany był do uczniów szkół podstawowych, szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych.

Jego celem była poprawa stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej, w szczególności poprzez popularyzowanie przepisów i zasad ruchu drogowego, jak również popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W konkursie wzięła udział drużyna z naszej szkoły reprezentowana przez Zofię Babiarz, Szymona Homę oraz Jakuba Wójcika. W turnieju wzięły również udział drużyny ze szkół: Lutcza nr 1, Lutcza nr 2, Konieczkowa, Niebylec, Połomia, Jawornik, Strzyżów nr 1, Strzyżów nr 2, Jaszczurowa, Zaborów, Pstrągowa nr 1, Pstrągowa nr 2, Wiśniowa, Nowa Wieś, Szufnarowa oraz uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Frysztaku oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie. Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy. Eliminacje powiatowe składały się z części teoretycznej oraz praktycznej. W pierwszej kolejności uczestnicy turnieju rozwiązywali test teoretyczny z ogólnej znajomości przepisów drogowych oraz skrzyżowań, następnie wykazywali się umiejętną jazdą na rowerze po torze przeszkód i Miasteczku Ruchu Drogowego, dodatkowo zostały sprawdzone ich umiejętności z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zadania z pierwszej pomocy nadzorowane były przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej ze Strzyżowa, którzy przy okazji dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie. Dodatkowo odbył się również pokaz sprzętu pożarniczego.

Naszą szkołę odwiedzili również leśnicy z Nadleśnictwa Strzyżów, którzy przybliżyli nam swoją pracę, przedstawili uczniom charakterystykę mieszkańców lasu oraz przygotowali interesujące konkursy z nagrodami.

Mogliśmy gościć również przedstawicieli Jednostki Strzeleckiej 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna „Słowik” w Strzyżowie. Strzelcy przybyli do nas z dużą ilością sprzętu wojskowego. Można było poćwiczyć składanie broni, przymierzyć ekwipunek żołnierski, a także poćwiczyć z resustutację krążeniowo-oddechową na fantomach.

W kategorii grup młodszych (uczniowie do 12 lat) najlepsze okazały się drużyny:

- I miejsce – uczniowie Szkoły Podstawowej w Konieczkowej,

- II miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi,

- III miejsce – uczniowie szkoły Podstawowej w Jaszczurowej.

W kategorii grup starszych (uczniowie powyżej 12 lat):

- I miejsce – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzyżowie,

- II miejsce - uczniowie Szkoły Podstawowej w Wiśniowej,

- III miejsce – uczniowie szkoły Podstawowej w Gwoźnicy Górnej.

W kategorii szkół specjalnych:

- I miejsce - uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Frysztaku,

- II miejsce - uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzyżowie.

Na turnieju uczestnikom towarzyszyli przedstawiciele gminy Niebylec na czele z Panem wójtem Zbigniewem Korabem, a także władze powiatu strzyżowskiego i gmin biorących udział w tej rywalizacji.

Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy oraz pamiątkowe nagrody. Wyłonieni najlepsi z najlepszych na szczeblu powiatowym, będą reprezentowali powiat strzyżowski w etapie wojewódzkim. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w turnieju, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy wygranej!

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Strzyżowie Jednostka Strzelecka 2020 im. kpt. Zygmunta Patryna  ,,Słowik" w Strzyżowie Nadleśnictwo Strzyżów Lasy Państwowe