17-05-2024 17-05-2024

Wycieczka do Warszawy

14.06.2023 Kategoria: Aktualności

Wycieczka do Warszawy

W dniach 12 – 13 czerwca 2023 r. odbyła się długo wyczekiwana wycieczka do  Warszawy. Wczesnym rankiem 12 czerwca grupa 41 uczniów z klas 4 – 8 wraz z czworgiem opiekunów udała się autokarem do stolicy. Zwiedzanie miasta rozpoczęło się od wizyty na Powązkach, gdzie spoczywają zasłużeni Polacy: żołnierze broniący kraju, znani pisarze, poeci, artyści, aktorzy,  politycy, utytułowani sportowcy. Kolejnym punktem wycieczki był wjazd na 30 piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd roztaczał się wspaniały widok na Warszawę. Następna atrakcja to przejazd metrem od stacji Świętokrzyska do stacji Stadion Narodowy i zwiedzanie największego obiektu sportowego w Polsce. Spacer po trybunach, wizyta w szatni piłkarzy, w pomieszczeniu, gdzie przeprowadzane są konferencje prasowe, na długo pozostaną w pamięci uczniów, którzy interesują się sportem. Ukoronowaniem pierwszego dnia wycieczki był miły spacer po Łazienkach Królewskich w towarzystwie pawi przechadzających się obok Pałacu Na Wyspie. Wieczorem,            po intensywnym zwiedzaniu, nadeszła pora na odpoczynek w hotelu. Na drugi dzień po śniadaniu wszyscy udali się na Stare Miasto, by zobaczyć Trakt Królewski, Rynek, pomnik Syrenki oraz posłuchać dźwięków katarynki. Warszawska Starówka to prawdziwa perła stolicy! Zachwyca kolorowymi kamienicami i wyjątkową atmosferą wąskich uliczek. Nic dziwnego, że została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO! Ogromne wrażenie wywarł na uczestnikach wycieczki także Zamek Królewski, w którym można było podziwiać m. in. salę tronową, balową oraz prywatne apartamenty króla. Pani przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała o historii tego wyjątkowego miejsca. To w nim uchwalono Konstytucję 3 Maja – pierwszą w Europie i drugą na świecie. W dawnej siedzibie polskich władców oprócz apartamentów można było zobaczyć m.in. obrazy słynnego Rembrandta oraz płótna Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem.  Z kolei                    w Planetarium czekał film oraz pokaz. Po zajęciu miejsc w fotelach wszyscy polecieli do gwiazd!             W Centrum Nauki Kopernik każdy znalazł dla siebie coś wyjątkowego. Dużym zainteresowaniem cieszył się najbardziej zaawansowany robot humanoidalny, mający twarz Kopernika. Dzięki sztucznej inteligencji potrafił rozmawiać o wszystkim i radził sobie z trudnymi pytaniami.  Pozostałe eksponaty, stacje doświadczalne także były ambitne i pouczające oraz przystępne                      i wciągające. Pozwalały na poszukiwanie i badanie różnych zjawisk. Wizyta w Centrum Nauki Kopernik była ostatnim punktem programu wycieczki do Warszawy, która na długo pozostanie             w pamięci uczestników.

Barbara Leszczak